Yandex Metrica Counter
Özel Proje Geliştirme

ÖZEL PROJE GELİŞTİRME

Her zaman mevcut yazılım ürünleri işlerini tam olarak karşılayacak yapıda kurulamaz. Çünkü perakende satış mantığı ile yazılan yazılımlarda özele değil genele hitap etmek esas alınmaktadır. Bu nedenle uygulamaları kullanırken bazı işleri yapmakta zorlanabilir veya ekstra zaman kayıpları ile karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda kayıpların boyutu doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Çünkü kayıp göz ardı edilemeyecek kadar büyükse hazır bir ürünü kullanıyor olmanız işletmeniz için doğru bir karar değildir. Yazılım ürünlerinde nihai hedef en kısa sürede işlerinizi yapmanıza olanak sağlamak olduğundan yaşadığınız kayıpların büyük olması sizi özel projelere yönlendirecektir. Hazır yazılım ürünlerinin en önemli dezavantajlarından birisi de sektörün geneline hitap edebilmek adına projenin olabildiğince çok fonksiyona sahip bir yapıda olmasının sağlanmasıdır. İhtiyacınız olmayan bir çok özellik diğer işletmelerin ihtiyacı olduğundan kullanım aşamasında ürüne adaptasyon süreci çok uzun sürebilmektedir. Genel olarak hazır ürün kullanımlarında işletmeler ürünlerin tüm özelliklerinin yalnızca %30'unu kullanır.

Özel Yazılım Projeleri, kapsam olarak sizin ihtiyaçlarınız göz önüne alındığından birebir işinizle uyum sağlayacaktır. Çünkü ilgili yazılım ürünü tamamen sizin çalışma prensipleriniz doğrultusunda yazılmıştır. Bu nedenle ürünü kullanırken zaman kayıpları yaşamazsınız. Ancak özel projeler hazır ürünlere göre daha maliyetlidir. Hem hazırlanması aşamasında ciddi zaman gerektirir, hem de ürünü satın alma noktasında hazır ürünlere göre ciddi fiyat farkları ile karşılaşırsınız. Bu nedenle bir yazılım ürünü kullanmadan önce ihtiyaçların doğru bir şekilde tespiti oldukça önemlidir. İhtiyaç analizini doğru bir şekilde yaptıktan sonra hali hazırda bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir ürün olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Araştırma sonucu ihtiyaçları karşılayacak bir ürün bulunamaz ise o zaman özel proje kapsamında ürünü yazdırabileceğiniz bir yazılım firması araştırma süreci başlayacaktır.

Özel Proje Geliştiren Yazılım firmaları ile ihtiyaç sahipi işletmeler arasındaki en büyük problem bilgi akışıdır. Yazılım firması daha teknik terimler ile konuşmaya yatkın olduklarından düşüncelerini ve ürün ile ilgili geliştirme süreçlerini müşterilerine aktarırken çok başarılı sunumlar ortaya çıkmaz. Aynı şekilde müşteriler yazılım firmalarına ihtiyaçlarını teknik anlatamadıkları için anlatmak istedikleri ile yazılım firmalarının anladıkları genellikle örtüşmez. Bu gibi durumlarda ise ürün içerisinde bug adını verdiğimiz ufak tefek hatalardan oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Bu hataların giderilip ürünün müşteri ihtiyaçları ile örtüşemesinin sağlanması başta proje süresini uzatırken, ekstra maliyetler ve gergin ortamlara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için 2 farklı yola başvurulabilir. Bunlardan ilki Danışmanlık Hizmeti satın alarak, ihtiyaçları danışman firmaların aktarmasıdır. Danışman firmaları sektör deneyimleri sebebiyle her iki tarafı anlayabilir durumdadır. Bir diğer yöntem ise yazılım firması arayışı içerisine girerken daha öncesinde bu sektörde bir müşteri referansının olup olmadığının araştırılmasıdır. Geçmiş sektör deneyimi olan Yazılım firmaları sonraki projelerde daha başarılı işler ortaya koyabilmektedirler.

Module IconÖZEL PROJE TÜRLERİ

  • Tick IconKurumsal Web Sitesi,
  • Tick IconÜretim Yönetim Sistemleri,
  • Tick IconDepo Yönetim Sistemleri,
  • Tick IconPaketleme Sistemleri,
  • Tick IconSaha Yönetim Sistemleri,
  • Tick IconTalep/Teklif Toplama Sistemleri,
  • Tick IconMüşteri Memnuniyet Sistemleri,
  • Tick IconSatış Sonrası Yönetim Sistemleri,
  • Tick IconSüreç Takip Sistemleri,
  • Tick IconDöküman Yönetim Sistemleri.

*** Proje Analizi ve Süreç Tasarım Çalışmaları Ücretsizdir